Komorný koncert, ktorému bude predchádzať popoludňajší program v romantickom parku pri kaštieli v Dolnej Krupej a v areáli Medolandie, sa uskutoční v sobotu 7. septembra 2024.
Ďalšie informácie: 0948 989 010 info@krajzazitkov.sk
V septembri sa v sídle Brunsvikovcov v Dolnej Krupej stretnú Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart a prešporský rodák, obdivovaný klavírny virtuóz, skladateľ, Mozartov žiak a Beethovenov priateľ Johann Nepomuk Hummel. Témou ich stretnutia bude vášeň – vášeň pre hudbu, vášeň pre lásku, vášeň pre život.
V interpretácii klaviristky Jordany Palovičovej, violončelistu Jozefa Luptáka a ďalších vynikajúcich domácich i zahraničných hudobníkov zaznejú Beethovenove variácie pre violončelo a klavír na tému z Mozartovej opery Čarovná flauta, Hummelovo brilantné Septeto, op. 74 i jedno z najpopulárnejších klavírnych diel všetkých čias – Sonáta č. 8 c mol, op. 13 „Patetická“.
V búrlivej romantickej skladbe s nádhernou lyrickou pomalou časťou sa v Dolnej Krupej predstaví vynikajúci rakúsky klavirista Gottlieb Wallisch, ktorého medzinárodnú kariéru začala spolupráca s legendárnym huslistom a dirigentom Sirom Yehudim Menuhinom a ktorý účinkoval v najznámejších svetových sálach ako Carnegie Hall či Wigmore Hall.
Lístok Premium zahŕňa bohatý hudobný program v parku kaštieľa v Dolnej Krupej a popoludnie plné zážitkov – prechádzka po parku a obci so sprievodcom v dobovom kostýme, komentovaná prehliadka Rozária M. H. Chotekovej, ochutnávka dvoch vzoriek medovín vo Včelej kaviarni v záhrade Medolandie, návšteva Beethovenovho domčeka s výkladom.
Lístok Štandard zahŕňa bohatý hudobný program v parku kaštieľa v Dolnej Krupej a návštevu Beethovenovho domčeka s výkladom.
– Registrácia účastníkov v parku kaštieľa v Dolnej Krupej
– Prechádzka po kaštieľskom parku a obci Dolná Krupá so sprievodcom v dobovom kostýme
– Návšteva Beethovenovho domčeka (individuálne prehliadky s výkladom)
– Návšteva Rozária M. H. Chotekovej spojená s ochutnávkou dvoch vzoriek medovín (Ružová medovina a medovina Beethoven) podávaných vo Včelej kaviarni v záhrade Medolandie, návšteva je možná kedykoľvek hneď po registrácii
– Komentovaná prehliadka Rozária M. H. Chotekovej v areáli Medolandie
– Návšteva Beethovenovho domčeka (individuálne prehliadky s výkladom)
– 17:30 mladí interpreti
RUMI QUARTET, Lea TOMAŠIKOVÁ, klavír
trvanie: 20-25´
– 18:00 rozhovory o hudbe – predstavenie programu (Jozef Lupták, Andrej Šuba a hostia)
– 18:30 slávnostné otvorenie Rozária hudby ’24
– 18:35 – 20:15 Koncert s jednou prestávkou
– 20:15 Záverečné slovo
Návštevníci Rozária hudby ’24 môžu využiť kyvadlovú dopravu Krupanská fčela z Trnavy do Dolnej Krupej a späť.
13.00 a 16.00 Odchod minibusu (24 miest) spred Železničnej stanice Trnava do Dolnej Krupej
20.30 Odchod autobusu (50 miest) z Dolnej Krupej do Trnavy
Jozef LUPTÁK, violončelo
Gottlieb WALLISCH (AT), klavír
trvanie: 12’
Gottlieb WALLISCH (AT), klavír
Jordana PALOVIČOVÁ, klavír
trvanie: 8-9’
Ivica GABRIŠOVÁ, flauta
Eva Neuszerová, hoboj
Martin NOVÁK (CZ), lesný roh
Martin RUMAN, viola
Andrej GÁL, violončelo
Romana UHLÍKOVÁ, kontrabas
Jordana PALOVIČOVÁ, klavír
trvanie: 38’
Gottlieb WALLISCH (AT), klavír
trvanie: 20’
Pripravte sa na fascinujúcu prehliadku, ktorá vám odhalí bohatú históriu a krásu tejto malebnej obce a jej najznámejších obyvateľov – šľachtických rodín Brunsvikovcov a Chotekovcov.
Od krupanského kaštieľa budeme pokračovať ku kostolu sv. Ondreja, ktorý je skvostom regionálnej architektúry a verne odzrkadľuje umelecký vkus a vplyv grófa Jozefa Brunsvika. Z kostola sa presunieme do zachovanej šľachtickej hrobky Brunsvikovcov, ktorá sa nachádza pod oratóriom kostola. Navštívime aj neďaleké neoslohové mauzóleum Chotekovcov, v ktorom spoznáme bohatú ružiarsku tradíciu obce.
Na konci prehliadky sa vrátime späť do parku kaštieľa v Dolnej Krupej, kde môžete pokračovať v spoznávaní bohatej krupanskej histórie napríklad v záhradníkovom domčeku, ktorý vraj ubytovával aj samotného Ludwiga van Beethovena.
O jedinečný zážitok z prehliadky sa postarajú skúsení sprievodcovia z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.
Súkromné Rozáriium M. H. Chotekovej nadväzuje na silnú ružiarsku tradíciu v obci Dolná Krupá. O ňu sa v najväčšej miere zaslúžila grófka Mária Henrieta Choteková žijúca v rokoch 1863-1946 v kaštieli, ktorého park priamo susedí s areálom Medolandia. Neďaleko jej pôvodnej záhrady je v tomto súkromntom rozáriu vysadených až 250 odrôd ruží.
Medolandia je zážitkový areál rodinného medovinárstva Apimed vybudovaný s rešpektom k tradíciám a histórii obce Dolná Krupá. Jeho súčasťou je Villa Apimed – s degustačnou miestnosťou, medovou vežou, Salónikom ružovej grófky a archívom vzácnych medovín. Okrem rozária je sa v areáli nachádza aj Včelia kaviareň, štýlová reštaurácia Mária Henrieta a Včelárium – náučný chodník s informačnými tabuľami, expozíciou včelárstva a zbierkou historických úľov.
– sólistka a vyhľadávaná komorná hráčka, študovala na Konzervatóriu (J. Mašinda) a VŠMU v Bratislave (D. Varínska), na Royal College of Music v Londýne (Y. Solomon) a na Musikhochschule Lübeck (J. Tocc). V r. 2002 – 2004 bola štipendistkou DAAD. V rámci majstrovských kurzov spolupracovala s pedagógmi ako L. Berman, G. Sándor, E. Indjić, J. Wijn, M. Lapšanský alebo P. Toperczer. Pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU. Je držiteľkou domácich i zahraničných ocenení, vrátane Ceny J. Cikkera. Nahrávala pre spoločnosti Musica, Hudobný fond, Hudobné centrum, Pavlík Records, Slovenský rozhlas, RTVS, Český rozhlas, ČT, Norddeutscher Rundfunk. Pri príležitosti 100. výročia narodenia J. Cikkera nahrala CD s jeho sólovými dielami a Concertinom pre klavír a orchester, op. 20. V r. 2014 vydala CD Ján Cikker Piano Music (Toccata Classics) a v r. 2021 profilové CD Images (Pavlík Records). Sólisticky aj ako komorná hráčka sa predstavila na festivaloch doma i v zahraničí (BHS, Melos-Étos, Nová slovenská hudba, SFKU Žilina, Festival peknej hudby, Konvergencie, Levočské babie leto, Dni hudby F. M. Bartholdyho, Cambra de Música, Pulse Festival, Cheltenham International Festival of Music, Sibelius Week, ARMONIE DELLA SERA). V oblasti komornej hry spolupracovala s umelcami a zoskupeniami ako G. Knox, V. Mendelssohn, I. Palovič, M. Rysanov, S. Tandree, J. Lupták, E. Prochác, I. Karško, M. Paľa, M. Potokár, J. Tomka, V. Vonášek, I. Gabrišová, E. Šušková, Moyzesovo kvarteto, Solamente naturali a i. Účinkovala s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami (Slovenská filharmónia, SOSR, Cappella Istropolitana, ŠKO Žilina, Štátna filharmónia Košice, Symfonický orchester VŠMU, VŠMU Modern Orchestra, Moravská filharmonie Olomouc, PKF, Lambeth Orchestra, RCM Sinfonietta Orchestra, Lübecker Philharmoniker).
– prvýkrát vystúpil na koncertnom pódiu ako 7-ročný, ako 12-ročný debutoval v Musikvereine. Medzi učiteľov, ktorí ovplyvnili jeho hudobné smerovanie, patrili H. Medjimorec, P. Devoyon a O. Maisenberg. Ako 17-ročný odštartoval medzinárodnú kariéru pod taktovkou Y. Menuhina, keď udviedol Beethovenov Klavírny koncert č. 5 Es dur op. 73. Odvtedy účinkoval v najprestížnejších svetových koncertných sálach: Carnegie Hall, Wigmore Hall, Kölner Philharmonie, Tonhalle a NCPA. Predstavil sa na Ruhr Piano Festival, Beethovenfest Bonn, Lucerne Festival, Salzburger Festspiele a Singapure Arts Festival. Medzi dirigentov, s ktorými spolupracoval, patria G. Sinopoli, N. Marriner, D. R. Davies, K. Petrenko, L. Langrée, L. Foster a B. Weil. Zoznam orchestrov, s ktorými vystupoval, zahŕňa Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Royal Liverpool Philharmonic, Gustav Mahler Youth Orchestra, SWR Symphonieorchester, BBC National Orchestra of Wales a Stuttgarter Philharmoniker. Nahrával pre spoločnosti Linn, Deutsche Grammophon a Alpha. V r. 2012 Steinway & Sons pridali jeho meno na zoznam „Steinway Artists“. Venuje sa aj historicky poučenej intepretácii, čo ho priviedlo k spolupráci s Ch. Hogwoodom a súbormi Camerata Salzburg, Musica Angelica Baroque Orchestra Los Angeles a Wiener Akademie pod taktovkou M. Haselböcka. V r. 2020 nahral na dobovom nástroji komplet Beethovenových klavírnych koncertov. Nahrávka bola nominovaná na cenu Opus Klassik 2021. Pedagogicky pôsobil v Berlíne, Ženeve a v Budapešti. Okrem toho viedol majstrovské kurzy na University of Illinois, University of Denver, Nagoya College of Music, St. Petersburg Conservatory, Royal Danish Academy of Music a Mozarteum Salzburg.
– študovala hru na flaute na Konzervatóriu v Bratislave (D. Zsapková), Hudobnej akadémii F. Liszta v Budapešti (Gy. Csetényi) a na Mozarteu v Salzburgu (M. M. Kofler). Zúčastnila sa množstva významných umeleckých súťaží (ARD, Musica nova, Pražská jar, Concorso Internazionale di Flauto „Amilcare Ponchielli“, Young Concert Artists European Auditions a i.) Ako komorná, orchestrálna hráčka i sólistka spolupracovala s poprednými domácimi a zahraničnými orchestrami (SOSR, Slovenská filharmónia, Slovenský komorný orchester B. Warchala, ŠKO Žilina, Orchester Štátnej opery v B. Bystrici, Virtuosi Brunensis, Jihočeská filharmonie, Mozarteum Salzburg, Junge Philharmonie Salzburg, Salzburger Kammerphilharmonie, Sinfonietta Györ, Capella Istropolitana, Hilaris Chamber Orchestra). V minulosti tvorila duo s gitaristkou M. Rodriguez Brüllovou v zoskupení Duo Cordefiato. Výsledkom ich spolupráce je okrem bohatej koncertnej činnosti aj profilové CD Pictures. V r. 2022 vydala v spolupráci s klaviristom M. Klátikom CD Flautové sonáty 20. storočia, ktoré získalo prestížne ocenenie Muzyczny Orel 2022. Venuje sa aj pedagogickej činnosti na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a na AU v B. Bystrici. Je riaditeľkou medzinárodnej súťaže Flautiada a s rovnomenným občianskym združením organizuje vzdelávacie aktivity a majstrovské kurzy. Vyučuje na medzinárodných interpretačných kurzoch (Bystřická letní flétna, Summer flute orchestral academy v Brne), prednáša na slovenských a európskych hudobných akadémiách (Ostrava, Pécs, Záhreb, Lodž, Krakov a ď.) a v rámci medzinárodných podujatí (Poľský flautový kongres v Lodži).
– hru na violončele študoval na Konzervatóriu (K. Filipovič) a na VŠMU v Bratislave (J. Podhoranský). Absolvoval majstrovské kurzy u renomovaných violončelistov R. Wallfischa a J. Waltza. V r. 1997 – 2002 zastával post vedúceho violončelovej skupiny v rôznych medzinárodných orchestroch (Young artist‘s festival Bayreuth, Internationale Junge Orchesterakademie, Idyllwild Summer Arts Festival USA). Od r. 2001 je členom SKO B. Warchala. V r. 2002 získal na letnej akadémii Praha-Viedeň-Budapešť s Zwiebel Quartet cenu Thomastik-Infeld za interpretáciu Šostakovičových kvartet. V r. 2008 absolvoval majstrovský semestrálny kurz vo švajčiarskom Bazileji u prof. W. Levina (LaSalle Quartet) a R. Schmidta (Hagen Quartet). Koncertoval na významných pódiách a festivaloch (Lincoln Center New York, Carnegie Hall New York, Bachfest Leipzig, Pražská jar, Varšavská jeseň, Ostravské dni novej hudby, Gaia/Vilnius, Tokyo/Opera City, Los Angeles, Berlín, Lisabon, Moskva, St. Petersburg). Je členom súborov pre súčasnú hudbu VENI ensemble, Ostravská banda, bol spoluzakladateľom Quasars Ensemble. Hrá na barokovom violončele, príležitostne vystupuje so súborom Musica Aeterna. Ako sólista spolupracoval s Janáčkovou Filharmóniou Ostrava, so Slovenským komorným orchestrom B. Warchala, so Štátnou filharmóniou Košice i s Quasars Ensemble. Účinkuje v rôznych improvizačných zoskupeniach so skladateľom M. Tóthom, je aktívnym členom Szidi Tobias & Band. V r. 2023 premiéroval diela D. Mateja, J. Iršaia a L. Borzíka.
– zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie, ktorý patrí od r. 1999 k najprestížnejším hudobným podujatiam na Slovensku. Neúnavný organizátor kultúrneho života absolvoval Konzervatórium a VŠMU v Bratislave, pokračoval na Royal Academy of Music v Londýne (R. Cohen) a v Banff Centre for Arts v Kanade. Patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo získal viacero cien (Cena ministra kultúry SR, Cena F. Kafendu) i nominácií (Cena Nadácie Tatra banky, nominácie na ocenenia Český lev a Slnko v sieti za hudbu k filmu Amnestie). Účinkuje na domácich i zahraničných pódiách. Ako vyhľadávaný komorný hráč spolupracoval s poprednými svetovými umelcami a ansámblami (R. Cohen, D. Rowland, V. Mendelssohn, B. Schmid, I. van Keulen, A. Serdar, The Hilliard Ensemble, Fine Arts Quartet) i významnými dirigentmi (A. Parrott, J. Bělohlávek, D. Gazon, D. Héja, A. Mogrelia). Medzi jeho pravidelných spoluhráčov patria I. Karško, M. Ruman, N. Skuta, B. Lenko a ď. Pôsobí na Akadémii umení v B. Bystrici a Konzervatóriu v Bratislave, vedie majstrovské kurzy v zahraničí, organizuje vzdelávacie podujatia pre študentov na Slovensku. Od založenia Spoločnosti M. Vargu (2017) je jej predsedom, umelecky vedie aktivity venované tvorbe hudobníka, ktorý inšpiroval aj vznik Konvergencií. Realizoval množstvo CD nahrávok, o. i. Bachove Suity pre sólové violončelo, Brahmsove sonáty, premiéry diel V. Godára, crossoverové projekty After Phurikane, Chassidic Songs, Uspávanky či vlastnú tvorbu na CD Free in One, spolupracoval na CD Jany Krischner Moruša biela). S nórsko-slovenským projektom Building Bridges, ktorý prepája hudobníkov i žánre naprieč krajinami, nahral v r. 2024 album Spev. Aktuálne spolupracuje s Divadlom Štúdio tanca na predstavení Zlaté dno, pre ktoré vytvoril hudbu a so zostavou S. Fehér, V. Šarišský, O. Török v projekte Piesne Mariána Vargu.
– pochádza z Modry, študovala na Konzervatóriu v Bratislave, kde absolvovala s titulom „Najlepší absolvent roka“. Pokračovala na AMU v Prahe, na Hochschule für Musik und Theater v Lipsku a v nemeckom Kolíne nad Rýnom na Hochschule für Musik und Tanz. Počas štúdia absolvovala prax v SWR Symphonieorchester v Stuttgarte. Pôsobí ako hobojistka Budapest Festival Orchestra, ktorý patrí medzi popredné svetové orchestre. Pod vedením I. Fischera pravidelne vystupuje na najvýznamnejších pódiach medzinárodnej hudobnej scény ako Carnegie Hall a Lincoln Center v New Yorku, Royal Albert Hall a Barbican Centre v Londýne, Musikverein vo Viedni, Berliner Philharmonie a významných festivaloch (BBC Proms, Salzburg Festival, Mahler Festival Amsterdam, Luzern Festival a pod.). Ako prvá hobojistka pôsobila dva roky v Tampere Filharmonia vo Fínsku, hosťovala tiež s mnohými medzinárodnými orchestrami (Mahler Chamber Orchestra, Radio-Sinfonie-Orchester Frankfurt, Chamber Orchestra of Europe a ď.)
– študoval na Konzervatóriu a JAMU v Brne (J. Petráš) a na University of North Texas (W. Scharnberg). Je laureátom viacerých súťaží v hre na dychových nástrojoch (Brno, Teplice). Od r. 2004 pôsobí ako člen orchestra Mestského divadla, od r. 2009 Národného divadla v Brne. Spolupracuje s Moravskou filharmóniou Olomouc, Filharmóniou Brno, Filharmóniou B. Martinů, VENI ensemble a Kentomania Big Band.
– študoval na Konzervatóriu v Bratislave (K. Klatt), na Pražskom konzervatóriu (K. Doležal), VŠMU v Bratislave (J. Hošek) a u A. Zemtsova vo Viedni. Počas štúdia v Prahe vystupoval ako sólista a komorný hráč v Českom rozhlase a televízii. Koncertoval s pražskými súbormi (Komorný orchester P. Haasa, orchester Berg a. i.), stal sa laureátom Súťaže študentov konzervatórií SR, medzinárodnej súťaže Talenty pre Európu, Súťažnej prehliadky konzervatórií ČR. Zúčastnil sa majstrovských interpretačných kurzov pod vedením umelcov ako G. Karni, H. Schlichtig, A. Arad, M. Zemtsov, J. Dinerstein, V. Bukač, S. Baer a i. Ako sólista sa predstavil so Sinfoniettou Bratislava, SKO B. Warchala, Cappellou Istropolitanou a Slovenskou filharmóniou, účinkoval s Moyzesovým i Muchovým kvartetom, je členom Gustav Klimt Quartet Wien. Spolupracoval s umelcami ako S. Ashkenasi, Z. Qian, Y. Revich, A. Añazco, N. Wagner, J. Lupták, B. Lenko, M. Paľa, M. Svetlík, I. Karško, Th. Auner, J. Tomka, I. van Keulen, D. Rowland, P. Barragán a ď. Študoval na Hudobnej a umeleckej univerzite mesta Viedeň, pôsobil ako lektor akadémie Konvergencií a Slovenského mládežníckeho orchestra. Pôsobí v komornom duu s klaviristkou A. Hučkovou, s ktorou nahral tvorbu R. Clarke a slovenských skladateľov pre violu a klavír.,
– absolvovala Konzervatórium v Košiciach (J. Katinová Šingerová) s vyznamenaním Najlepší absolvent roka 2023. Zúčastnila sa kurzov pod vedením I. Kahánka, M. Lapšanského, M. Cibulkovej, M. Sekeru, I. Šillera, N. Vejlković, M. Lisak, O. Mustonena i Medzinárodných interpretačných kurzov festivalu Konvergencie pod vedením N. Skutovej a J. Tomku. Na Súťaži slovenských konzervatórií získala 2. miesto v komornej hre (2021). V r. 2021 bola účastníčkou Medzinárodných hudobných kurzov
Slovenského mládežníckeho orchestra pod vedením T. Lorenzo Gabeirasovej. V r. 2022 sa zúčastnila projektu Erasmus+ v Španielsku „Hudba ako zdroj rôznorodosti a tolerancie“. Účinkovala na festivaloch Konvergencie a Ars Nova. V r. 2022 a 2023 sa predstavila na pódiu Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Z. Müllera a R. Štúra. V r. 2024 spolupracovala so Slovenskou filharmóniou na medzinárodnom festivale Starmus. V súčasnosti študuje hru na klavíri na VŠMU pod vedením J. Čižmaroviča.
– hre na kontrabase sa venuje od trinástich rokov. Študovala na ZUŠ v Nitre (J. Prievozník), pokračovala na Akadémii umení v B. Bystrici (J. Krigovský). Popri štúdiu na Hochschule für Musik v Bazileji (R. Patkoló) navštevovala aj hodiny na Schola Cantorum Basiliensis (D. Sinclair, violone, R. Rusó, viola da gamba). Jej umelecké smerovanie výrazne ovplyvnili pedagógovia komornej hry (S. Azzollini, R. Schmidt, C. M. Mehner, A. Kernjak). Účinkuje s orchestrami vo Švajčiarsku, v Česku a na Slovensku (Musique des Lumières, Swiss Chamber Camerata, L’Onda Armonica, Kammerorchester Basel, Collegium Marianum, Musica Aeterna, Il Cuore Barocco, Nitriansky komorný orchester ZOE a ď.). Venuje sa pedagogickej činnosti, historicky poučenej interpretácii, interpretácii súčasnej hudby a instantnej kompozícii. Spolupracuje s tanečnicou a improvizátorkou R. Legros Štěpánkovou, venuje sa i sólovej hre. So sestrou, speváčkou a huslistkou K. Uhlíkovou, založila hudobnú formáciu „Coalky“.
– je zoskupenie mladých ambicióznych hudobníkov študujúcich na Konzervatóriu v Bratislave. Sláčikové kvarteto vzniklo v r. 2022 pod vedením 1. violistu Slovenskej filharmónie M. Rumana. Napriek krátkej existencii sa súbor aktívne zúčastňuje hudobného diania nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách na Slovensku. Absolvoval majstrovské kurzy komornej hry s renomovanými telesami ako Zemlinsky Quartet a V4 Quartet. V spolupráci s mladým slovenským skladateľom S. Čamákom naštudoval jeho sláčikové kvarteto, ktoré zaznelo v premiére v Košiciach. Kvarteto koncertovalo aj v Regensburgu a vo Viedni. V r. 2023 sa zúčastnilo Medzinárodnej sútaže Talents for Europe v Dolnom Kubíne, kde získalo 2. miesto a cenu za interpretáciu skladby slovenského autora E. Suchoňa Keď sa vlci zišli. V r. 2024 získali na tej istej súťaži 1. miesto a Cenu M. Zmeškala za najlepšie sláčikové kvarteto. Impulzom k založeniu kvarteta bolo priateľstvo a túžba tvoriť hudbu.
design/admin – MultiTalent