Voda - zdroj rozmanitosti Trnavského kraja

Rieky a liečivé termálne pramene sú našim prírodným bohatstvom. Na území Trnavského kraja leží najväčší vnútrozemský ostrov v Európe, ktorý je zároveň obrovskou zásobárňou pitnej vody. Okolo nej vznikali stavby, ktoré sú dnes pamätihodnosťami, vďaka nej sa tu stáročia darí pestovateľom vína i chovateľom včiel.

Voda vo všetkých jej podobách vytvára podmienky na aktívny oddych. V Trnavskom kraji sú s ňou spojené cestovateľské i športové zážitky, ktoré vám chceme predstaviť.

Kraj vody a liečivých prameňov

Kraj vody a liečivých prameňov

Voda s uzdravujúcou silou.

Skutočné bohatstvo je skryté pod povrchom. Trnavský kraj bol obdarený termálnou vodou, ktorá dodáva uzdravujúcu silu známemu piešťanskému bahnu. Doprajte si horúci relaxačný kúpeľ v secesných priestoroch, ktoré hostili cisárov i maharadžov. Ak máte chuť na poriadnu zábavu, zájdite do aquaparkov na juhu Trnavského kraja. Vďaka termálnej vode sú tobogany a ďalšie atrakcie prístupné celoročne.

Kraj medu a vína

Kraj medu a vína

Najlepšia medovina sveta, víno a sladké suveníry.

Význam včiel, najdôležitejších organizmov našej planéty, si ľudia v Trnavskom kraji uvedomujú od nepamäti. Vďaka tomu tu ochutnáte najlepšiu medovinu sveta a domov si odnesiete aj ďalšie sladké suveníry. Rovnako ako včelári, na tradície predkov nadväzujú v rôznych častiach regiónu aj vinári. Na Záhorí vám ponúknu špecifickú lokálnu značku Skalický rubín. Moderné rodinné vinárstva nájdete neďaleko Trnavy. Určite navštívte aj vinohrady na úpätí Malých Karpát, kde história pestovania viniča siaha až na začiatok nášho letopočtu.

Kraj aktívneho oddychu

Kraj aktívneho oddychu

Miesto pre adrenalín i relax.

V Trnavskom kraji môžete vypumpovať svoj adrenalín na maximum. Zážitok z rýchlej jazdy či sledovania napínavých pretekov ponúka Slovakia ring. Vyhľadávaným tréningovým centrom pre profesionálnych i rekreačných športovcov je areál x-bionic® sphere v Šamoríne. Turisti i cyklisti ocenia množstvo značených trás, vodáci zase nenáročné splavy tunajších riek. V Žrebčíne Kopčany i na ďalších miesta si prídu na svoje milovníci jazdy na koni.

Smolenice Malé Karpaty FOTO Región Trnava

Kraj prírodných unikátov

Prírodné krásy v krajine formovanej človekom.

Trnavský kraj vás zaujme prírodnými krásami zasadenými do krajiny formovanej človekom. Generácie našich predkov tu zanechali unikátne dedičstvo – napríklad v podobe vodných mlynov na Žitnom ostrove. Zároveň poznali hodnotu nedotknutej prírody - jej ukážkou je jaskyňa Driny s krehkými krasovými útvarmi. Ako vyzerá snaha skrotiť divokú krajinu zistíte na Záhorí, kde cisárovná Mária Terézia nariadila nahradiť piesočné duny borovicami. Aj vďaka nej máme v Trnavskom kraji chránenú oblasť s rozprávkovou atmosférou.

Kraj kultúry

Kraj kultúry

Kreativita, umenie a inovácie.

Trnavský kraj je domovom talentovaných a tvorivých ľudí. Práve oni prispievajú k rýchlemu rozvoju kreatívneho priemyslu, ktorý robí z tohto regiónu atraktívne miesto na život. Nechajte sa inšpirovať v niektorom z nezávislých kultúrnych a kreatívnych centier. Nájdete v nich lokálne značky, nečakané inovácie i súčasné umenie.

Smolenice FOTO Blue Kiwi

Kraj histórie

Šľachtické sídla s autentickými príbehmi.

Nad malebnou krajinou sa vypínajú ruiny hradov, obce sa pýšia kaštieľmi, väčšie mestá zdobia renesančné a barokové paláce. Každý z nich má autentický príbeh – sú opradené romantickými legendami, boli svedkami prelomových historických udalostí. Na návšteve šľachtických sídiel Trnavského kraja sa pred vami otvárajú európske dejiny.

Kraj architektonických skvostov

Kraj architektonických skvostov

Od sakrálnych stavieb po modernu a funkcionalizmus.

Dominantou centra Trnavy sú kostolné veže, cestovať za architektúrou sa však oplatí aj do ďalších lokalít Trnavského kraja. Kostol svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch patrí k najstarším sakrálnym stavbám na Slovensku. Na opačnej strane stavebného vývoja sú mnohé priemyselné pamiatky z obdobia industrializácie západného Slovenska. Ukážkou modernej architektúry je funkcionalistický Kolonádový most v Piešťanoch.

Sledujte #krajzazitkov na instagrame

Prehľad TOP lokalít

Tieto lokality by ste rozhodne nemali obísť.

Terra Parna
Kostol sv. Margity Antiochijskej