Zastavte sa v Galante!

Picture of Petra
Petra

Prejdite sa v mestskom parku s neogotickým kaštieľom a získajte zaujímavé informácie o regióne v jedinečnom Vlastivednom múzeu v Galante.

Okresné mesto Galanta sme míňali na našich cestách často, ale nikdy nebol čas zastaviť sa na dlhšie. V jednu peknú sobotu sme sa rozhodli, spraviť si na pár hodín výlet s deťmi práve sem a výrazne sme obohatili naše vlastivedné vedomosti. Zaparkovali sme pri mestskom parku, ktorý sa rozprestiera okolo národnej kultúrnej pamiatky Neogotického kaštieľa Esterházyovcov. Namierené sme mali do Vlastivedného múzea, ale keďže bolo krásne slnečné počasie, spravili sme si najskôr prechádzku v parku.

Kaštieľ a ihrisko

Dominantou historického parku je kaštieľ, ktorý je zároveň symbolom mesta. Súčasťou kaštieľa je Reštaurácia a kaviareň Esterházy s interiérom v dobovom štýle a vynikajúcimi špecialitami zo sezónnych a lokálnych surovín. V prípade dobrého počasia si kávičku a tortu Esterházy, či iné zákusky, môžete vychutnať na terase s výhľadom na historický park a romantický kaštieľ.

Južnú vežu Neogotického kaštieľa nedávno krásne zrekonštruovali a sprístupnili pre verejnosť. V jej spodnej časti sa nachádza turistická-informačná kancelária, ktorá je vstupom do múzea.

Počas prechádzky v mestskom parku sme v zadnej časti objavili nápadito zrekonštruované detské ihrisko. Páčilo sa mi, že je jeho tvorcovia sa inšpirovali vizuálom samotného kaštieľa a zhotovili ho z príjemného dreva. Deti sa tu vybehali a vyšantili na šmýkadlách do sýtosti a ďalej sme mohli ísť spoznávať okolie. Aby sme sa dostali do Vlastivedného múza stačilo pár minút chôdze.

Múzeum

Vlastivedné múzeum sídli v centre mesta vo veľmi peknej historickej budove bývalej banky. Múzeum vzniklo už v roku 1969 a v roku 2014 získalo prestížne ocenenie Múzeum roka. Jeho hlavným poslaním je dokumentácia vývoja prírody a spoločnosti v regióne, ktoré prezentuje zaujímavou formou.

Prehliadkou múzea nás sprevádzala lektorka, ktorá si hneď deti preklepla a prispôsobila svoj výklad ich záujmom i veku. Naša Olivka má už v škole predmet vlastiveda, takže pozorne počúvala. Timkovi občas ubiehala pozornosť, avšak aj škôlkar si tu nájde svoje a otázky ktoré popri výklade od lektorky dostával ho zabavili tak, že vydržal celú prehliadku.

Stále expozície múzea predstavujú mestskú bytovú kultúru, sakrálne pamiatky a aj tradičnú ľudovú kultúru galantského regiónu. Obe moje deti najviac zaujala expozícia zariadenia dobovej lekárne, ktorá pochádza z roku 1909. Lektorka ich zapojila do výkladu a sami si mohli namiešať elixír nesmrteľnosti.

Zaujímavou časťou múzea sú informácie o historickom vývoji mlynárstva v oblasti Malého Dunaja a dolného toku Váhu od počiatkov až po koniec 20. storočia. V budove múzea sú k nahliadnutiu samozrejme len repliky, avšak za návštevu určite stoja aj samotné vysunuté expozície múzea. Vodné kolové mlyny nájdete v TomášikoveJelke. Tam sa určite vyberieme niekedy nabudúce.

Na záver sme dostali zaujímavé informácie ohľadom náleziska archeologickej lokality Gáň-Brakoň. Sú to reaktívne čerstvé nálezy archeologického výskumu z roku 2007 neďaleko Galanty, ktorý potvrdzuje bohaté osídlenie tohto regiónu už v 5. storočí.

Vlastivedné múzeum pripravuje priebežne aj rôzne tematické podujatia. Podrobný program spolu otváracími hodinami nájdete na web stránke múzea, ktoré môžete sledovať na podujatia. Zastavte sa niekedy, určite návštevu neoľutujete a dozviete sa kopec nových informácií.

Ak by Vám zostal ešte čas nazvyš, odporúčam zobrať aj plavky a využiť možnosť vyhriať si kosti v Thermal Parku Dunajská Streda, ktorý je vzdialený len polhodinku cesty z Galanty.

Súvisiace regióny
Matúšova zem – Mátyusföld
Súvisiace lokality
Neogotický kaštieľ v Galante

Ďalšie články v blogu