Heuréka! Našli sme prameň Trnávky

KOCR Trnavský kraj
KOCR Trnavský kraj

Na sedem jarných sobôt pripravila Trnavský kraj zážitkov program pre výletníkov bažiacich po nových poznatkoch. Prvá Lesopotulka sa uskutočnila v sobou 15. apríla 2023. Na zaujímavosti, ktoré si turista bežne v prírode nevšíma, účastníkov upozornil geológ Alexander Lačný, ktorý pracuje v Štátnej ochrane prírody SR a ako pedagóg pôsobí na Univerzite Komenského.

Počasie na prvý pohľad túlaniu sa po lesoch a lúkach neprialo. Ale práve intenzívny dážď tak trochu prispel k úspešnému zavŕšeniu výpravy. Takmer na konci okruhu v okolí rozhľadne Rozbehy neďaleko hradu Korlátka mohli výletníci zvolať: „Heuréka! Našli sme prameň Trnávky.“ Približne 42 km dlhé putovanie riečky, ktorá preteká Trnavou, sa začína v Brezovských Karpatoch, pod Vápenkovou skalou, v nadmorskej výške 430 m n. m. Jej prameň účastníci objavili aj vďaka výdatným zrážkam, ktoré ich počas celej Lesopotulky sprevádzali.

Okrem toho zblízka videli riečne kôrovce – gammarusy, prešli sa po kopaniciach, dozvedeli sa o geológii lokality, spoznali legendu o kočišovi a padlých zvonoch, ktorou si kedysi ľudia vysvetľovali existenciu závrtov. Vďaka geológovi výletníci vedia, že ide o jednu z foriem krasového reliéfu.

Ďalšie Lesopotulky sa konajú vždy v sobotu, až do konca mája. Všetky podrobnosti nájdete na krajzazitkov.sk.

Súvisiace regióny
Región Záhorie
Súvisiace lokality
Súvisiace zážitky

Ďalšie články v blogu