Cyklobusom od vody k vode (2022): Dunajská Streda – Šamorín

Vymeňte vodný bicykel za bajk

Tento zážitok už skončil

Termín:
začiatok 01.07.2022 20:24
koniec 31.08.2022 20:24

Dunajská Streda
Kyselica
Šamorín, Čilistov

Zdarma každú sobotu, nedeľu a sviatok do 15. septembra.

Spoje cyklobusu nadväzujú na prevozné časy kompy Vojka-Kyselica.

Zoberte si bicykel a objavujte tiché vody Žitného ostrova. Nechajte sa zlákať nádhernou prírodou, upravenými cyklotrasami a množstvom zaujímavých a doposiaľ neobjavených miest Trnavského kraja. Špeciálne upravený cyklobus odvezie cestujúcich aj ich bicykle pohodlne a bezpečne na trase Dunajská Streda – Kyselica – Šamorín, Čilistov.

Lístky cyklobusu sú pre všetky vekové kategórie zdarma. Zakúpite si ich priamo v cyklobuse.

Dopravca (SAD Dunajská Streda) je zmocnený vykonávať úpravu prevádzky spojov v prípade nepriaznivého počasia v Dunajskej Strede.

Cyklotrasa EV-6 – EuroVelo 6 a cyklotrasa č. 001a, smer Gabčíkovo

Štart/Cieľ: Čilistov

Čilistov – Hotel Kormorán – Kyselica – Vojka – Bodíky – Gabčíkovo – Hotel Kormorán – Čilistov

Dĺžka: 56 km

Prevýšenie: 0/15 m

Náročnosť: ľahká, (rekrea), trasa vhodná pre cestný bicykel

Povrch: asfalt

Odhadovaný čas: 2 – 2,5 h

 

Cyklotrasa EV-6 – EuroVelo 6 a cyklotrasa č. 001a, smer Čunovo

Štart/Cieľ: Čilistov

Čilistov – Hotel Kormorán – Kyselica – Vojka nad Dunajom – Čunovo – Šamorín – Hotel Kormorán – Čilistov

Dĺžka: 50 km

Náročnosť: ľahká, (rekrea), trasa vhodná pre cestný bicykel

Povrch: asfalt

Odhadovaný čas: 1,5 – 2,0 h

Vodný mlyn a skanzen, Jelka

Vodný mlyn bol z pôvodného lodného mlyna prestavaný na kolový v roku 1905 a patrí medzi technické pamiatky. Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja, ktorý vytvára meandrovité koryto v katastri obce Jelka v dĺžke 23 km s prekrásnymi zátišiami vhodnými na vodnú turistiku. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza. V blízkosti mlyna je skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti. V blízkosti mlyna sa nachádza dobre vybavené táborisko pre vodných turistov s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového vyžitia a tiež s možnosťou kotvenia lodí.

Otváracie hodiny: pondelok – nedeľa 10:00 – 18:00 h Vstupné: Dospelí 2€, Deti do 15 rokov 1€

 

Vodný kolový mlyn, Tomášikovo

Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Nachádza sa v ňom pôvodný interiér s pôvodným mlynárskym náradím. Spravuje ho Vlastivedné múzeum v Galante. Okolité lužné lesy dotvárajú miestu príjemnú atmosféru. Návštevníkov zaujme veľké lopatkové koleso s priemerom 7 m a šírkou 2,5 m, ktoré začiera do Malého Dunaja, a tiež drevená mlynica so šindľovou strechou, v ktorej sa nachádza kompletné prevádzkyschopné mlynské zariadenie. V blízkosti mlyna je možné kotviť v prípade splavu rieky, alebo táboriť s možnosťou kúpania.

Otváracie hodiny: streda – nedeľa 10:00 – 18:00 h Vstupné: Dospelí 1€, Deti/študenti/dôchodcovia 0,50 €, Deti do 6 rokov zdarma

 

Oddychový park Kormorán

Oddychový park o rozlohe 18 ha sa nachádza pri hoteli Kormorán v tichom prostredí na okraji Šamorína. Park je vhodný na športovanie a príjemné prechádzky vhodné aj pre rodiny s deťmi. Rameno Dunaja pridáva na romantike tohto parku. V parku sa nachádza detské ihrisko, jazero a rotunda vhodná na grilovačky. Parkové cestičky zdobia nádherné drevené sochy. Najlákavejšou atrakciou pre deti je mini zoo, kde môžu deti vidieť chov ošípaných, oviec a kôz.

V areáli sa nachádza aj prístav s možnosťou výletu – plavba loďou Ondava. Výlet ponúka zážitok z hodinovej plavby po Dunaji.

 

Kompa – Vojka nad Dunajom

Kompa menom Ostrava premáva medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica cez prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo. Prievozná loď prepravuje miestnych aj turistov s bicyklami a prevádzka nie je závislá na počasí.

Kompa premáva z Vojtky nad Dunajom od 5:00 do 23:30 v 30- minútových intervaloch a späť z Kyselice od 5:10- 23:40. Maximálna kapacita lode je 100 ľudí a jazdí maximálnou rýchlosťou 10 km/hod.

 

Vodné dielo Gabčíkovo

Primárnym poslaním gigantickej stavby je zabrániť povodniam, regulovať vodný tok, skrotiť prastarý živel a „rozkázať“ Dunaju. Elektráreň vyrába 8 – 10 percent elektrickej energie vyrobenej na Slovensku. Pozrite si na vlastné oči obrovské vráta plavebných komôr, pred ktorými čakajú lode, aby sa mohli plaviť ďalej.

Počas návštevy vodného diela je možné požiadať o sprievodcovské služby. Po predbežnej dohode sa dajú pozrieť aj turbíny a získať tak detailnejšie informácie o fungovaní vodného diela.

Tento zážitok je zaradený do kampane
Regióny
Žitný ostrov – Csallóköz
Blízke lokality
Ďalšie zaujímavosti
Kraj aktívneho oddychu
Kraj vody a liečivých prameňov