Plagát z Dolnej Krupej ocenili aj vo svete

Zaradili ho do výberu najlepších na medzinárodnom bienále plagátu v Lubline.
Picture of KOCR Trnavský kraj
KOCR Trnavský kraj

Plagát vytvorený pre koncert komornej hudby „Rozárium hudby“ v Dolnej Krupej bol zaradený do výberu najlepších prihlásených plagátov na medzinárodnom bienále plagátu v poľskom Lubline. Zo štyroch tisícov prihlásených diel z celého sveta sa plagát od grafických dizajnérov Veroniky a Eduarda Barrera dostal medzi 336 najlepších, ktoré boli následne prezentované na výstave.

Témou koncertu komornej hudby „Rozárium hudby“ bol príbeh lásky geniálneho skladateľa a krásnej grófky, ktorá žila v Kaštieli v Dolnej Krupej. Dolná Krupá je zároveň spojená s unikátnym rozáriom a tzv. Ružovou grófkou Chotekovou, ktorá ho založila. Plagát vizuálne zaujímavo prepojil obidve témy a zaujal tým odbornú porotu na International Poster Biennale Lublin 2021.„Pri tvorbe plagátu nás inšpiroval málo známy príbeh tohto miesta.

Keďže Beethovenova prítomnosť v Dolnej Krupej nebola nikdy potvrdená, toto mystérium znázorňujeme jeho siluetou a gestom, ktorým nám Ludwig dáva najavo, aby sme neprezradili jeho tajomstvo. Zároveň používame ruže odkazujúce nielen na rozárium, kde sa konal koncert, ale aj na romantický príbeh spájajúci sa skaštieľom. Výber plagátu reprezentujúci kultúrnu udalosť na Biennale v Lubline si vysoko ceníme, hlavne v časoch, kedy sa na súťažiach grafického dizajnu objavujú plagáty, ktoré neboli vytvorené pre klienta a neboli reálne použité vo verejnom priestore,“ povedala spoluautorka plagátu Veronika Barrera.

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj dáva priestor talentovaným umelcom. V roku 2020 zorganizovala súťaž ilustrácií inšpirovaných výletnými miestami Trnavského kraja na podporu umeleckého a kreatívneho odvetvia zasiahnutého pandémiou. 15 víťazných diel vytlačila technikou risografie a dala možnosť verejnosti, aby si ich zakúpila. Veronika Barrera je nielen spoluautorkou plagátu koncertu, ale bola aj jednou z víťazov tejto súťaže. Jej risografika snázvom „Civitas“, na ktorej je znázornená Trnava, sa stala sa stala jedným z najpredávanejších diel.

Eduardo Barrera vytvoril plagát k zážitkovej prehliadke „Piešťany podľa Wintera“.„Veľmi nás teší, že sa nám darí prepájať cestovný ruch v Trnavskom kraji s inými odvetviami at ým prezentovať jeho zaujímavosti a nepoznané príbehy,“uviedla výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Agáta Mikulová. Risografiky je stále možné objednať si prostredníctvom www.krajzazitkov.sk alebo v partnerských informačných centrách v Trnave, v Piešťanoch a v Dunajskej Strede.

Súvisiace regióny
Región Trnava
Súvisiace lokality
Súvisiace zážitky

Ďalšie články v blogu