Viete, kde je Ságelská studnička?

Picture of Michal
Michal

Jednou z poriadne ukrytých lokálnych atraktivít Trnavského kraja je  Ságelská studnička na Záhorí v obci Borský Mikuláš neďaleko Senice. Studnička je doslova zakopaná na začiatku hustého lesa, preto sa k nej dostanete buď s GPS navigáciou alebo vám pomôžu miestni obyvatelia. Môžete si dopredu pozrieť mapu obce a vyhľadať si Ságelskú ulicu. Tá sa nachádza v smere na Šaštín-Stráže, neďaleko Kostola sv. Mikuláša a rodného domu Jána Hollého, čo je rovnako zaujímavá atraktivita, o ktorej vám poviem trochu nižšie. Ak by ste chceli ísť konkrétne iba k studničke, dá sa k nej dostať pohodlne autom, bicyklom a samozrejme pešo. Auto možno zaparkovať na konci Ságelskej ulice, na parkovisku pri väčšej opustenej ubytovni.

Ságelská studnička je viac kaplnkou ako studničkou. Na tento bledomodro-biely objekt neobvyklého tvaru je k prednému portálu so strieškou pripevnená zadná oválna časť, ktorá z nej robí vcelku zaujímavú stavbu. Pripomína niečo ako vrch podzemnej krypty alebo vojenského bunkra. Celkovo je miesto zrekonštruované a dobre udržiavané, takže si sem možno spraviť príjemnú prechádzku. Studnička by mala byť sírnym minerálnym prameňom, no ja som tam vodu nikde nenašiel. Vstupné mreže umožňovali iba skromný pohľad na čosi ako obdĺžnikový otvor do hlbokého kanála. Nad ním v pozadí stojí socha svätca. Zjavne ide o sv. Jána Nepomuckého. Ságelská studnička bola vybudovaná v roku 1770 na základe snahy rodiny Benkových postaviť tu kaplnku. Tá bola zasvätená práve sv. Jánovi Nepomuckému. V roku 1834 bola kaplnka prebudovaná a neskôr v roku 1985 kompletne zrenovovaná pri príležitosti 200 rokov od narodenia Jána Hollého. Dnes v okolí studničky nájdete upravený, vydláždený priestor, kde si ako ja môžete posedieť pod veľkými stromami na lavičkách.

Čo robí Ságelskú studničku špeciálnou?

Nie je to len jej tvar a farba, ale aj história miesta. Ide totiž o lokalitu, ktorú s obľubou navštevovala jedna z najdôležitejších osobností slovenskej histórie. Bol ňou už spomínaný básnik Ján Hollý, ktorý sa v Borskom Mikuláši i narodil. Ján Hollý o studničke zložil peknú oslavnú báseň. Opisuje v nej, ako studnička zvlažuje hrdlá miestnym oráčom, koscom, i pocestným pútnikom. V minulosti teda zjavne plnila dôležitú osviežovaciu funkciu. Podľa básne mala tunajšia studnička „ľahunkú vodu, čistejšiu nad samý sneh a zdravšiu nad každý kúpeľ“, ktorá je k dispozícii „aj vtedy, keď slnko tou najväčšou páľavou zúri, alebo všetko puká a tuhne priam v sibírskej zime“.

Ságelská studnička je ideálnym cieľom na prechádzku s deťmi, s domácimi miláčikmi, na romantické rande, či len tak osamote na prečistenie si hlavy, aby človek prišiel na iné myšlienky v lone čerstvej prírody. Ak radi chodíte na cyklotúry, potom by ste ju nemuseli vynechať počas brázdenia za lokálnymi zaujímavosťami Záhoria. Miesto má svoju špecifickú atmosféru a je naozaj dobre v tichu ukryté pod starými stromami. Navyše sa k nemu viaže kus zaujímavej histórie v podobe básnika Jána Hollého.

Keď sa budete vracať od studničky smerom naspäť do centra Borského Mikuláša, hneď naproti Kostolu sv. Mikuláša stojí nenápadný biely domček s drevenou strechou. Na prvý pohľad samozrejme ničím výnimočný, no pre slovenskú literatúru a cirkev veľmi dôležitý. V roku 1785 sa v ňom totižto narodil farár, spisovateľ a prekladateľ Ján Hollý, ako jeden z popredných predstaviteľov slovenského klasicizmu. Jeho rodný dom bol postavený v druhej polovici 18. storočia a od roku 1963 je zapísaný ako národná kultúrna pamiatka. Má iba dve miestnosti: tmavú kuchyňu a jednu izbu, ktorá slúžila aj ako jedáleň, spálňa aj ako obývačka. V kuchyni sa nachádza ohnisko s otvoreným komínom, strecha bola slamená a dym stúpal na povalu, a v izbe je posteľ, stôl, pec a niekoľko málo kusov nábytku. Okná neboli zasklené, zatvoriť ich je možné len vďaka pekným dreveným okeniciam reflektujúcim danú dobu. Na dome je pamätná tabuľa a v záhrade sa nachádza socha sediaceho Jána Hollého od sochára Jána Koniarka, jedného zo zakladateľov novodobej slovenskej plastiky. Prehliadka v rodnom dome básnika je možná, avšak musíte si ju dojednať vopred na miestnom úrade v dedine.

Tu žili habáni

Keby som vám mal priblížiť pár zaujímavostí, faktov a informácií o tejto takmer nepoznanej dedinke, boli by to zrejme tieto nasledujúce. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1394 zo záznamov zemepanskej správy, kedy sa Borský Mikuláš uvádzal ako Zenthmiklos. Ide o štatúciu pre Stibora zo Stiboríc, ktorou sa mu dáva do držby panstvo Ostriež (Ostrý kameň). Podľa tejto listiny a ďalších dokumentov patril Borský Mikuláš ako poddanská obec hradu Ostriež. Neskôr obec patrila holíčskemu panstvu a jeho vládnucemu rodu Coborovcov, ktorí ju predali Habsburgovcom. V neskoršej dobe sa sem prisťahovali habáni, ktorých pripomína osada zvaná Habány, ležiaca pri Bílkových Humencoch. Habáni výrazne ovplyvnili tamojšiu architektúru, z čoho dôvodu sa sem oplatí prísť a pozrieť si, ako sa žilo v minulosti podľa ich svojského štýlu.

V roku 1960 existovali dve separátne obce Borský Mikuláš a Borský Peter, ktoré sa v roku 1975 finálne zlúčili do jednej. Patrónom obce bol svätý Mikuláš, ktorý sa v 18. storočí dostal aj do znaku obce. Starším symbolom obce bola bežiaca líška pod borovicou. Pečatidlo s týmto znakom sa datuje už od roku 1597 a tento motív bol použitý aj pre súčasný erb obce. Okrem Ságelskej studničky, rodného domu Jána Hollého, Kostola sv. Mikuláša a obce Habány sa oplatí vidieť taktiež slamený domček predstavujúci tamojšiu sedliacku architektúru z 19. storočia, unikátnu Kaplnku sv. Márie Magdalény medzi obcami Borský Mikuláš a Bílkove Humence, či rekreačnú oblasť Gazárka, ktorá ponúka kúpanie v jazerách a klasický typ letnej dovolenky na Slovensku. Práve som vám priniesol nápady na výlety do oblasti, kam by ste sa asi sami nevybrali, pretože vždy by ste preferovali niečo iné, viac známe, viac turistické. Chránená krajinná oblasť Záhorie má však i svoje skryté poklady.

Súvisiace regióny
Región Záhorie
Súvisiace lokality
Záhorská galéria Jána Mudrocha
Súvisiace zážitky
Brezovská lokálka do Jablonice

Ďalšie články v blogu