x Výletné vlaky s divadelným zážitkom

Každú prázdninovú sobotu od 10,-€.

Táto udalosť už skončila

Aj v budúcom roku budú premávať naše zážitkové vlaky.

Divadelný zážitok vo vlaku

Vládnuť ríši, ktorú obýva 14 miliónov ľudí rôznych národností a vierovyznaní, neustále ju zveľaďovať, zavádzať progresívne reformy, odolávať vojenským nájazdom, porážať povstania šľachty a popri tom vychovávať 16 detí? Tak takýto „multitasking“ zvládne naozaj iba žena. A nie hociktorá.

Mária Terézia sa do dejín našej krajiny zapísala veľkými písmenami. Nielen preto, lebo bola korunovaná v Bratislave, ani preto, lebo jej manžel mal v Holíči letné sídlo, ani preto, lebo sa priatelila s rodom Esterházyovcov z Galanty, ale preto, lebo sa počas svojej vlády snažila zabezpečiť rovnako kvalitný a spokojný život všetkým poddaným. Lenže aj Mária Terézia bola len človek a musela bojovať s mnohými slabosťami. Nahliadnite spolu s nami do života Márie Terézie tak, ako ho nepoznáte.

Vo vlaku na vás čaká interaktívne divadelné predstavenie, ktoré zabaví celú rodinu.

K Márii Terézii sa dostali klebety, že jej manžel sa v Holíči stretáva s koketnou grófkou Máriou zo Šaštína. Cisárovná neváha a v prestrojení sa vyberie na Horné Uhorsko zistiť, čo je na tom pravda. Nič netušiaci cisár sa zatiaľ chystá na tradičný letný pobyt v Holíčskom zámku a so svojimi poddanými pripravuje veľké prekvapenie – divadelné predstavenie. Aj vy mu môžete pomôcť a stať sa súčasťou prekvapenia pre Máriu. Lenže pre ktorú? To sa snažia zistiť nielen poddaní, ale najmä žiarlivá cisárovná.

František Štefan Lotrinský

Manžela cisárovnej Márie Terézie stvárňujú vo Výletných vlakoch Tomáš Vravník a Matúš Beniak.

 

 

 

Tomáš Vravník, herec

V Divadle Jána Palárika pôsobí osem rokov. Stvárnil mnoho komických, tragických i rozprávkových postáv. Možno ste ho videli v inscenáciách Kompletný Shakepseare zhltnutý za 120 minút, Drahý špás, Ťapákovci alebo v rozprávkach Malý princ, Modrý vták či Veľryba Gréta. Tomáš je lektorom dramatickej dielne v Detskej divadelnej akadémii pri DJP a taktiež členom organizácie zdravotných klaunov ČERVENÝ NOS Clowndoctors.

 

 

 

 

Matúš Beniak, herec

Je hosťujúcim členom umeleckého súboru Divadla Jána Palárika, kde stvárnil hlavnú mužskú postavu v inscenácii Zlomatka. Hosťuje napríklad aj v Slovenskom národnom divadle v inscenácii Hriech / Její Pastorkyňa.

 

 

 

Mária Terézia

V úlohe cisárovnej sa predstavia herečky Dana Droppová a Polina Nikolaevskaya.

 

 

 

Dana Droppová, herečka

Rodáčka z Liptovského Mikuláša vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Má za sebou viaceré televízne, filmové aj divadelné projekty. Predstavila sa v úspešnom kinohite Sviňa, historickom filme Anatómia zrady či v rozprávke Hodinárov učeň, aj v seriály Sestričky. V Divadle Jána Palárika v Trnave momentálne hrá v inscenácii Pomalý svet Roberta Castlea a Finále sveta.

 

 

 

 

Polina Nikolaevskaya, herečka

Absolventka VŠMU v Bratislave hosťuje vo viacerých slovenských divadlách. Diváci ju poznajú z trnavského divadle, kde účinkuje v inscenácii Mizantrop a Ferlinghetti alebo Lunapark v hlave, hosťuje aj v SND či Divadle Aréna.

 

 

 

Lokaj Pišta

Postavu cisárskeho lokaja si zahrajú herci z univerzitného divadla THE.ART.RE Samuel Galbavý a Milan Hoďa.

 

 

 

Samuel Galbavý, herec

Študuje na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave a jeho vášňou sa stalo herectvo. Ako člen univerzitného divadla THE.ART.RE účinkuje v hre Turbulencie, ktorá je výsledkom tvorby autorského kolektívu univerzitného divadla pod vedením Michala Jánoša, herca Divadla Jána Palárika v Trnave.

 

 

 

 

Milan Hoďa, herec

Študuje na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave a je členom univerzitného divadla THE.ART.RE. Účinkuje v hre Turbulencie, ktorá je výsledkom tvorby autorského kolektívu tohto univerzitného divadla pod vedením Michala Jánoša, herca Divadla Jána Palárika v Trnave.

 

 

 

Scenár

 

 

 

Lucia Mihálová, dramaturgička

Hodiny strávené nad štúdiom historických materiálov premenila na originálne interaktívne divadelné predstavenie, ktoré sa odohrá v uličke počas jazdy vlaku. Je tiež autorkou scenárov o Pálffyovcoch aj Štefánikovi z našich Výletných vlakov 2021 a autorkou audiohry zážitkovej prehliadky mestom – Piešťany podľa Wintera.

Študovala divadelnú dramaturgiu a dramatickú tvorbu na VŠMU, následne pôsobila v Ústave divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied, kde v roku 2019 ukončila doktorandské štúdium. V roku 2016 sa stala internou dramaturgičkou DJP. Je lektorkou Dielne tvorivého písania v Detskej divadelnej akadémii. Pre DJP napísala napríklad adaptácie Veľký Gatsby a Veľryba Gréta. Zatiaľ najnovšiu hru Ecce homo, ktorú napísala spolu s režisérom Matúšom Bachyncom, môžete aktuálne vidieť v Divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave.

 

 

 

Réžia

 

 

 

Juraj Bielik, umelecký šéf poverený riadením divadla

Zrežíroval a naskúšal s hercami predstavenia našich Výletných vlakov 2021 Pálffy a Štefánik a zážitkovú prehliadku mestom – Piešťany podľa Wintera. Pod jeho vedením ožívajú staré legendy, ale aj historické udalosti z dávnych dôb v netradičnom priestore medzi sedadlami idúceho vlaku.

Od roku 2009 pôsobí ako režisér, dramaturg a autor scénickej hudby vo viacerých divadlách v Bratislave i mimo nej. Od septembra 2018 pôsobí ako umelecký šéf Divadla Jána Palárika v Trnave. V septembri 2019 bol poverený riadením divadla akruálnou riaditeľkou Zuzanou Hekel, ktorá je na materskej dovolenke. Juraj Bielik vytvoril pre Divadlo Jána Palárika veľké divácke hity ako Tri letušky v Paríži, Sluha dvoch pánov, Ach tie ženy, ach tí muži či Drahý špás. Jeho réžiám nikdy nechýba nadhľad a zmysel pre humor. Spolu s hercami DJP založil divadelnú kapelu Gesamtkunstband, ktorá svojimi originálnymi aranžmánmi známych hitov baví divákov na mnohých kultúrnych podujatiach. Jeho najnovšou inscenáciou v DJP je Molièrov Mizantrop v atraktívnej modernej úprave Martina Crimpa, v hlavných úlohách s Vicou Kerekes a Martinom Hronským.

Ako asi vyzeral cisársky deň na zámku v Holíči? Aký mala cisárska rodina program? Poďte s nami na celodenný výlet a prežijete deň, ako sa hovorí, na pánsky spôsob.

 

 

Zámok v Holíči

Dnešný neskorobarokový vzhľad Holíčskeho zámku je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo cisársko – kráľovskej rodiny Habsburgovcov. Prehliadka ponúka pohľad do života najznámejších majiteľov Holíčskeho panstva Habsburgovcov. Spoznajte históriu šľachtických rodov a životný štýl v autentických priestoroch Holíčskeho zámku.

 

 

Bylinková záhrada

Novovybudovaná bylinková záhrada nadväzuje na tradíciu pestovania kuchynských byliniek a rastlín v zámockom areáli. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti pôvodného rybníka a bastiónovej pevnosti. V príjemnom prostredí bylinkovej záhrady si oddýchnete a načerpáte sily na celodenný výlet v Holíči.

 

 

Múzeum v Kopčanoch

Vedeli ste, že obec Kopčany sa môžu popýšiť kráľovským a hneď aj cisárskym žrebčínom? V roku 1736 František Štefan Lotrinský založil v Kopčanoch kráľovský žrebčín, kedy na Záhorie presunul prvé chovné kone z Lotrinska. O tridsať rokov neskôr jeho manželka, cisárovná Mária Terézia povýšila žrebčín na cisársky. V žrebčíne sa odchovávali kone pre cisársky viedenský dvor, teda kone jazdecké, kone pre dostihy a poľovačky alebo aj kone do záprahov. Konali sa tu dokonca aj prestížne dostihy. Na prehliadke žrebčínom, kde sa nachádza múzeum sa dozviete zaujímavé informácie, ktoré vás zavedú do dávnej histórie Habsburskej monarchie až po súčasnosť.

Expozícia múzea v Kopčanoch vznikla v rámci cezhraničného projektu v priestoroch bývalej renovovanej kaplnky na prízemí objektu žrebčína. Hlavný dôraz je kladený na výsledky archeologického výskumu v obci, predovšetkým však najnovších výskumov Kostola sv. Margity Antiochijskej. Ďalšia časť expozície mapuje históriu obce s prihliadnutím na jej najvýznamnejšie etapy a osobnosti – obdobie za Coborovcov, Habsburgovcov a T. G. Masaryka.

Vyberáme pre vás top reštaurácie a kaviarne, kde si pochutnáte na lokálnych špecialitách a užijete si dobrú, kvalitnú kávičku či zákusok v skvelom prostredí.

Esterházy Galanta Wine & Coffee

Pizzeria Claudia

Insomnia Coffee & Whisky & Rum Bar

Rodinná zmrzlináreň Iceland „Kálozi“