Piešťany podľa Wintera (jar 2024)

Zážitkové prehliadky kúpeľného mesta.

Táto udalosť už skončila

Prechádzky po kúpeľnom meste so spomienkami nezlomného podnikateľa Ľudovíta Wintera v slúchadlách a výstupmi hercov v dobových kostýmoch. Piešťany podľa Wintera stoja na pomedzí dramatického diela a komentovanej prehliadky. Vznikli na základe memoárov muža, ktorý už ako 20-ročný začal budovať meno piešťanských kúpeľov a vo svojom úsilí nepoľavil ani vtedy, keď sa s podlomeným zdravím vrátil z koncentračného tábora.

Na Piešťany sa môžete pozrieť očami Ľudovíta Wintera

každú sobotu od 6. apríla do 25. mája 2024. Začiatok je vždy o 10.00 h a 14.00 h na Kolonádovom moste. Prehliadky pokračujú zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, barlolámačovi, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a vrcholia na kúpalisku Eva. Dĺžka trasy je necelé 2 kilometre. Každá prechádzka trvá približne 70 minút. Prehliadku je možné absolvovať aj v maďarskom jazyku.

Vstupenky sú v predaji online na tejto adrese: rezervacie.krajzazitkov.sk

V prípade potreby vám s rezerváciou pomôžu pracovníci Piešťanského informačného centra. Na vaše otázky radi odpovieme telefonicky na čísle +421 948 989 010 alebo +421 947 958 993 aj e-mailom info@krajzazitkov.sk. Cena základnej vstupenky je 14 eur, zľavnené vstupné (dieťa od 3 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP a ZŤP-S) stojí 12 eur.

Slúchadlá

dostane každý účastník prehliadky. Záloha za ich zapožičanie je 20 eur. Tieto peniaze dostanú účastníci späť po skončení prehliadky a vrátení nepoškodených slúchadiel.

Komentované prehliadky Piešťany podľa Wintera

sa konajú vďaka spolupráci viacerých verejných i  súkromných subjektov. O scenár, réžiu a herecké výkony v oboch jazykových mutáciách audiohry sa postarali umelci z Divadla Jána Palárika v Trnave. Postavy naživo znázorňujú priamo v uliciach Piešťan členovia Divadla Etapy a Divadla Z malého Ríma. Komentované prehliadky sa konajú aj vďaka pomoci Trnavského samosprávneho kraja, Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, Piešťanského informačného centra, Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany a Mesta Piešťany.

Základný: 14 €

Zľavnený: 12 € (dieťa od 3 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP a ZŤP-S)

Dieťa do 3 rokov zdarma

Na zážitkovej prehliadke mestom sú vítaní všetci, najviac si ju však vychutnajú dospelí a deti od 12 rokov.

Na vaše otázky radi odpovieme telefonicky na čísle +421 948 989 010 alebo +421 947958993 aj e-mailom info@krajzazitkov.sk

Na zážitkovú prehliadku mesta vám zapožičiame špeciálne slúchadlá, ktoré vás prenesú priamo do príbehu. Za zapožičanie jedných slúchadiel na jednu prehliadku vás poprosíme o zálohu vo výške 20 € priamo na mieste pri preberaní slúchadiel. Zálohu dostanete späť po skončení prehliadky a vrátení nepoškodených slúchadiel.

Ľudovít Winter sa narodil v roku 1870 vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zomrel v roku 1968 v Piešťanoch. Ako dvadsaťročný sa stal riaditeľom schátraných kúpeľov v Piešťanoch, ktoré si jeho otec Alexander Winter prenajal od grófa Erdödyho.

Vďaka svojej neúnavnej práci zmenil Piešťany z mesta s bahennými cestami a chatrčami, na moderné kúpeľné mesto so zvučným menom v celej Európe. Okrem vybudovania kúpeľov sa významne zaslúžil aj o zveľadenie Piešťan – úpravou a vyasfaltovaním ulíc, chodníkov a námestí, vybudovaním vodovodu a kanalizácie, reguláciou Váhu a mnohými ďalšími prácami na prospech všetkých. Hoci priniesol Piešťanom lesk a slávu, sám so svojou rodinou žil nesmierne skromne.

Prežil dve svetové vojny, pobyt v koncentračnom tábore a po tom, čo mu kúpele znárodnili, zomrel v Piešťanoch ako chudobný dôchodca. 

Ďakujeme
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a šport Slovenskej republiky.