Útulňu Jozefa Maka v Malých Karpatoch navštevujú stovky turistov, rastúci záujem o pobyt v prírode však prináša aj negatíva. Trnavský samosprávny kraj (TTSK) a Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj na ne reagujú zlepšovaním turistickej infraštruktúry. V lokalite Mihalinová bola preto v rámci dobrovoľníckej brigády osadená suchá toaleta. Brigádni zároveň upratali interiér útulne a skrášlili celé jej okolie.
Útulňa Jozefa Maka je ukážkou spolupráce verejného a občianskeho sektora. Výsledkom ďalšej fázy spoločného úsilia viacerých subjektov bola brigáda, ktorá sa v lokalite Mihalinová uskutočnila 11. septembra 2024. Stretli sa na nej zástupcovia TTSK, KOCR Trnavský kraj, Lesov SR, Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, Klubu slovenských turistov a viacero dobrovoľníkov, aby vyčistili okolie útulne od odpadkov a postavili suchú toaletu. Drevo a ďalší materiál na stavbu suchej toalety a šikovného rezbára zaobstaralo občianske združenie Hikemates.
„Ak chceme, aby bol cestovných ruch udržateľný, musíme byť ústretoví k návštevníkom a zároveň zamedziť negatívnym dopadom na životné prostredie, ktoré sú s ich pobytom v rôznych lokalitách spojené. Aj preto sme sa rozhodli zorganizovať brigádu, počas ktorej sme spoločne skrášlili okolie Útulne Jozefa Maka, o ktorú je zo strany turistov veľký záujem. Aby bol pobyt uprostred bukového lesa aj naďalej príjemný, je nutné túto turistickú infraštruktúru neustále zlepšovať a starať sa o ňu, “ povedal trnavský župan Jozef Viskupič po brigáde.
„Okrem osadenia novej toalety sme spoločne upratali široké okolie, ale aj interiér útulne. Uvedomujeme si totiž, že zanedbané prostredie priťahuje ľudí, ktorí ho ďalej ničia a práve tomu sa touto aktivitou snažíme predchádzať,“ dodal vicežupan Rastislav Mráz, ktorý bol jedným z iniciátorov brigády.
Na udržiavaní Útulne Jozefa Maka spolupracuje KOCR Trnavský kraj s Klubom slovenských turistov aj s miestnymi lesníkmi. Stavba je neustále pod dohľadom, ale práve letný nápor návštevníkov a jej rastúca obľuba boli podnetom na zvolanie brigády.
Svojou ohľaduplnosťou môže priložiť ruku k dielu každý návštevník. Stačí sa riadiť jednoduchými pravidlami – odniesť všetko, čo do útulne prinesieme, vyčistiť použitú piecku, doplniť spotrebované drevo, vzájomne sa rešpektovať a tolerovať.
Zodpovední turisti, ktorí nechávajú Útulňu Jozefa Maka aj jej okolie dôkladne čisté, prispievajú k tomu, aby podobne konali aj turisti, ktorí tam prídu po nich.
Útulňa Jozefa Maka bola verejnosti sprístupnená v júni 2023. Architektonický návrh vznikol vďaka crowdfundingovej kampani, ktorú spustilo občianske združenie Hikemates. Finančné prostriedky na realizáciu poskytol Trnavský samosprávny kraj a zastrešovala ju Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Aj vďaka súčinnosti Lesov Slovenskej republiky, Klubu slovenských turistov a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky – Správa CHKO Malé Karpaty vznikla moderná útulňa, ktorá slúži diaľkovým turistom prechádzajúcim cez Malé Karpaty po Ceste hrdinov SNP.
design/admin – MultiTalent