Kukkonia

Kukkónia je jedno z historických označení pre Žitný ostrov, ktoré vzniklo v období Tatárov. Od roku 2014  nesie názov Kukkónia aj občianske združenie, ktoré zastrešuje aktivity súvisiace s rozvojom územia ohraničeného Malým Dunajom, Dunajom a Váhom. Jeho primárnym cieľom je podpora miestnych obyvateľov a podnikateľov v oblasti poľnohospodárstva, cestovného ruchu a trvávenia voľného času.

Pôvod názvu: Kukkónia

Je našou povinnosťou spomínať na minulosť a ctiť si tradície. Mať rád, vážiť si a chrániť územie, kde žili a pracovali naši predkovia, kde sme sa narodili a žijeme, alebo odkiaľ sme odišli, aby sme sa tam po strastiplnej ceste životom vrátili odpočinúť si. Každý národ je hrdý na svoju domovinu, na rodisko, váži si a chráni jeho historické a kultúrne pamiatky, staré tradície. Teraz to robíme aj my...

Ešte v historických časoch vzniklo množstvo ľudových povestí, ktoré si na Žitnom ostrove stáročia z generácie na generáciu odovzdávali miestni ľudia. Počas dlhých zimných večerov pastieri považovaní za šamanov a stareny obviňované z bosoráctva rozprávali príbehy o tom, že Žitný ostrov voľakedy obývali dobrosrdečné víly s nadpozemskou mocou, rozprávkové panny, uvrieskané šarkany, lomidrevá a iné zázračné bytosti.

V historických prameňoch sa najčastejšie uvádza maďarský názov tohto regiónu, Csallóköz, ktorého pravopisná podoba sa v rôznych obdobiach menila. Tento názov má aj rozličné ľudové a romantické výklady. Región sa označoval aj ako Kukkónia. Povesť spája pôvod tohto ľudového názvu Žitného ostrova s vpádom Tatárov. Maďari sa pred Tatármi skryli v močiaroch a slatinách ostrova, až sa jeden odvážlivec šiel pozrieť, či už nepriateľ odišiel. Nečakane sa však pred ním zjavili Tatári na koňoch a on sa tak vyľakal, že vzal nohy na plecia a v úkryte zo seba dlho dokázal vysúkať len slová „kukk, kukk“. Preto obyvateľov Žitného ostrova prezývali Kukkóni. Druhá interpretácia tomuto vtipnému vysvetleniu protirečí. Podľa nej slovo „kukk“ nesúvisí so štikútaním, ale bol to signál, ktorým sa miestni dorozumievali, aby udali svoju polohu či upozornili na blížiaceho sa nepriateľa, pričom napodobňovali hlas kunky červenobruchej (Bombina bombina) žijúcej v miestnych močiaroch.

Fenomén s názvom Kukkonia

Ešte pred niekoľkými desaťročiami boli všetky potraviny lokálne a každý región Slovenska mal svoj jedinečný, charakteristický svet chutí. Naše staré mamy varili domáce jedlá z poctivých surovín. No život sa zmenil – otvorením hraníc náš trh zaplavili cudzokrajné potraviny a špecifické chute jednotlivých regiónov sa začali vytrácať, boli vytlačené globálne populárnymi artiklami.

V jeden letný večer roku 2014 sa skupina ľudí rozhodla ísť proti prúdu. Rozhodli sa ukázať svetu to, čo máme doma a nečakať, aby svet opäť presadil to svoje u nás. Verili, že ľudia ocenia skutočnú chuť tradičných potravín - mlieka, masla, ovocia či kvalitného slovenského mäsa. Založili občianske združenie Kukkonia. 

Kukkonia je síce zvláštne slovo, ale nie je vymysleným názvom značky, skrýva v sebe kúsok histórie - medzi Dunajom a Malým Dunajom sa rozprestiera malý ostrov s obrovským prírodným bohatstvom a krásou. Táto nádherná oblasť bola ešte za čias tatárskych nájazdov nazvaná Kukkonia. Keď sa totiž chceli miestni obyvatelia navzájom varovať pred nepriateľom, napodobňovali zvuk žaby kunky červenobruchej (kuk-kó). Dnes toto územie nazývame Žitný ostrov, a práve z neho pochádzajú produkty značky Kukkonia. 

Vízia Kukkonie je jednoduchá a originálna - návrat k tradíciám a ich transformácia do modernej podoby. Dôraz kladie na rozvoj regiónu, na zachovanie kultúrneho, historického a prírodného dedičstva, ako aj na využitie surovín, ktoré dáva samotná príroda.

Na prelome rokov 2015-2016 boli na trh uvedené prvé potravinárske produkty značky Kukkonia. Čím sa líšia od ostatných? Sú to stopercentne domáce slovenské potraviny. Sú tradičné, no v modernom prevedení. Sú bez „éčiek” a konzervantov, no sú najmä neuveriteľne chutné. Sú určené pre tých, ktorým záleží na tom, čo jedia, ako aj pre patriotov, ktorí cítia, že naše je naše.

Kukkonia je prísľubom domáceho a výnimočného!

zdroj: Kukkonia

Kontakt
Adresa: Štúrova 7, 929 01, Dunajská Streda, SK
GPS: 47.995829, 17.612838
Web stránka: https://kukkonia.sk/
Email: kukkonia@kukkonia.sk