Rozárium hudby ’24

Pathétique

Pripravujeme pre vás

Komorný koncert, ktorému bude predchádzať pestrý popoludňajší program v romantickom parku pri kaštieli v Dolnej Krupej, sa uskutoční v sobotu 7. septembra 2024.

Predpredaj vstupeniek na večerný koncert: 18 eur rezervacie.krajzazitkov.sk (zvýhodnená cena platí do 31. júla 2024)

V septembri sa v sídle Brunsvikovcov v Dolnej Krupej stretnú Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart a prešporský rodák, obdivovaný klavírny virtuóz, skladateľ, Mozartov žiak a Beethovenov priateľ Johann Nepomuk Hummel. Témou ich stretnutia bude vášeň – vášeň pre hudbu, vášeň pre lásku, vášeň pre život.

V interpretácii klaviristky Jordany Palovičovej, violončelistu Jozefa Luptáka a ďalších vynikajúcich domácich i zahraničných hudobníkov zaznejú Beethovenove variácie pre violončelo a klavír na tému z Mozartovej opery Čarovná flauta, Hummelovo brilantné Septeto, op. 74 i jedno z najpopulárnejších klavírnych diel všetkých čias – Sonáta č. 8 c mol, op. 13 „Patetická“.

V búrlivej romantickej skladbe s nádhernou lyrickou pomalou časťou sa v Dolnej Krupej predstaví vynikajúci rakúsky klavirista Gottlieb Wallisch, ktorého medzinárodnú kariéru začala spolupráca s legendárnym huslistom a dirigentom Sirom Yehudim Menuhinom a ktorý účinkoval v najznámejších svetových sálach ako Carnegie Hall či Wigmore Hall.  

“… mojím cieľom je, aby bolo moje umenie prijaté najurodzenejšími a najkultúrnejšími ľuďmi. Bohužiaľ sme kruto odvádzaní od božského posolstva v umení k prízemným a ľudským stránkam života. Nie sú to však práve ony, ktoré nás spájajú?”  

Program
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) 
7 variácií na „Bei Männern, welche Liebe fühlen“, WoO 46  

Jozef LUPTÁK, violončelo
Gottlieb WALLISCH (AT), klavír 

trvanie: 10 

Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837) 
Septeto d mol op. 74 

Ivica GABRIŠOVÁ, flauta
Eva Neuszerová, hoboj
Martin NOVÁK (CZ), lesný roh
Martin RUMAN, viola
Andrej GÁL, violončelo
Romana UHLÍKOVÁ, kontrabas
Jordana PALOVIČOVÁ, klavír 

trvanie: 35 

Ludwig van Beethoven
Klavírna sonáta č. 8 c mol, op. 13 „Patetická“ (20)

Gottlieb WALLISCH (AT), klavír 

trvanie: 20 

Ďakujeme
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.