Piešťany podľa Wintera

Je čas odložiť zimný kabát.

Práve prebieha

Prechádzka po meste s umeleckým zážitkom v slúchadlách a živými výstupmi hercov v historických kostýmoch prenesie účastníkov prehliadky do doby zakladateľa svetoznámych piešťanských kúpeľov dvakrát denne každú sobotu od 18. marca do 6. mája 2023 (okrem Bielej soboty, 8. 4. 2023).

Zážitková prehliadka sa začína pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste a pokračuje zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, barlolámačovi, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a končí na legendárnom kúpalisku Eva. Ide o jedinečné spojenie histórie a umenia. Podujatie si užije každý, kto túži nahliadnuť pod povrch a objaviť skryté tajomstvá rodiny Winterovcov.

O scenár, réžiu a herecké výkony v audiohre sa postarali umelci z Divadla Jána Palárika v Trnave. Potešením pre oči budú výstupy hercov v dobových kostýmoch z Univerzitného divadla THE.ART.RE UCM.

Základný: 14 €

Zľavnený: 12 € (dieťa od 3 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP a ZŤP-S)

Dieťa do 3 rokov zdarma

Na zážitkovej prehliadke mestom sú vítaní všetci, najviac si ju však vychutnajú dospelí a deti od 12 rokov.

V prípade problémov s online nákupom lístkov vám radi pomôžeme na e-mailovej adrese: martin.palkovic@krajzazitkov.sk.

Na zážitkovú prehliadku mesta vám zapožičiame špeciálne slúchadlá, ktoré vás prenesú priamo do príbehu. Za zapožičanie jedných slúchadiel na jednu prehliadku vás poprosíme o zálohu vo výške 20 € priamo na mieste pri preberaní slúchadiel. Zálohu dostanete späť po skončení prehliadky a vrátení nepoškodených slúchadiel.

Ľudovít Winter sa narodil v roku 1870 vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zomrel v roku 1968 v Piešťanoch. Ako dvadsaťročný sa stal riaditeľom schátraných kúpeľov v Piešťanoch, ktoré si jeho otec Alexander Winter prenajal od grófa Erdödyho.

Vďaka svojej neúnavnej práci zmenil Piešťany z mesta s bahennými cestami a chatrčami, na moderné kúpeľné mesto so zvučným menom v celej Európe. Okrem vybudovania kúpeľov sa významne zaslúžil aj o zveľadenie Piešťan – úpravou a vyasfaltovaním ulíc, chodníkov a námestí, vybudovaním vodovodu a kanalizácie, reguláciou Váhu a mnohými ďalšími prácami na prospech všetkých. Hoci priniesol Piešťanom lesk a slávu, sám so svojou rodinou žil nesmierne skromne.

Prežil dve svetové vojny, pobyt v koncentračnom tábore a po tom, čo mu kúpele znárodnili, zomrel v Piešťanoch ako chudobný dôchodca. 

Univerzitné divadlo The.art.re je ochotnícke divadlo fungujúce na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vzniklo v roku 2010. Divadlo dáva priestor talentovaným študentom, aby realizovali svoje sny v oblasti herectva, dramaturgie, kostýmov, scénografie, techniky, produkcie a pod. V súčasnosti je režisérom divadla Michal Jánoš, profesionálny herec a člen súboru DJP. Divadlo tvorí autorské predstavenia.


Barbora Martišková, herečka z Univerzitného divadla THE.ART.RE

NEVESTA – Počas stvárňovania role nevesty si vyberám vždy jedného z divákov, na ktorého upriamim pohľad. Postava je akýmsi preludom, vďaka čomu ju ponímam akosi chladne, či temne. Kontaktom s divákom si udržiavam energiu, ktorú som si spojila s danou postavou. Spomeniem si na najaktuálnejšiu smutnú spomienku, ktorú mám a snažím sa ju recipientovi predstaviť v prostredníctvom pohľadu. Čím bližšie k divákovi v danej scéne som, tým intenzívnejšie prežívam daný moment.

MARIANA som len chvíľku potom, čo stvárňujem nevestu Leonu, stretám s Leonou samotnou. Vnímam ju úplne odlišne, ako pri vlastnom stvárnení.

CÁROVNÁ vo mne vzbudzuje akési alterego, ktoré je úplne odlišné ako ja. Pyšnosť, honosnosť a elegancia, ktorú počas stvárnenia cítim ma veľmi trefne dostáva do jadra príbehu. Počas kráčania cez kolonádový most si najintenzívnejšie uvedomujem celý príbeh. Život Wintera a zmysel odkazu. Veta: ,,Správna otázka je, čo dali Winterovci Piešťanom?“ v mojom osobnom vnímaní naberá plný význam.

GYMNASTKA je mojím osobným prekonaním. Okrem toho, že je fyzicky náročnejšia, neskrýva sa jej podstata v krásnom a honosnom kostýme, ale v reči tela. V obtiahnutom trikote sa cítim akoby nahá a o to viac zraniteľnejšia. Pri záverečnej scéne na skokanskom mostíku opúšťam ako postava príbeh, čo vo mne symbolizuje pocit jednoduchosti. Zároveň odchádzam zo sveta, ktorý divákom ponúkame, bez ničoho. Presne tak, ako to funguje a ako postihne realita života každého jedného z nás.


Milan Hoďa, herec z Univerzitného divadla THE.ART.RE

Keď som sa do tohto výnimočného projektu zapojil, ani vo sne by mi nenapadlo, že budem hrať samotného Wintera. O to viac si to však vážim, preto sa k role snažím pristupovať čo najzodpovednejšie. Veď predsa dal Piešťany na svetové mapy. Vždy, keď sa prezlečiem do Wintera a prechádzam sa mestom, nemôžem prestať obdivovať, čo všetko nám zanechal. Môžem len dúfať, že mu svojím hereckým výkonom nerobím hanbu.

Máte záujem o rezerváciu?
Mapa s podrobnosťami
Ďakujeme
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.